W JAKICH CHOROBACH PSYCHOSOMATYCZNYCH POMAGA PSYCHOLOGIA MEDYCZNA                                                                 I  TERAPIA POLIWAGALNA?

- choroby tarczycy ( Hashimoto, niedoczynność, nadczynność ) 

 

-insulinooporność i cukrzyca 

 

-nadciśnienie 

 

-astma 

 

-alergie 

 

-nietolerancje pokarmowe 

 

-atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, łysienie plackowate, dermatozy 

-bóle głowy 

 

-bóle karku, ramion, pleców 

 

-bóle mięśni- fibromialgia 

 

-cierpnięcia i mrowienia rąk i nóg 

 

-zaciskanie zębów, ścieranie zębów, zgrzytanie 

 

-zespół przewlekłego zmęczenia  

 

-szumy i dzwonienie w uszach 

-bezsenność 

 

- nadwaga i otyłość

 

-wrzody żołądka i dwunastnicy

-nadwrażliwość na dźwięki 

 

-okresowy niedosłuch  

 

-okresowe zaburzenie widzenia i percepcji 

 

-okresowy bezgłos 

Jeśli cierpisz na chorobę psychosomatyczną, potrzebujesz specjalistycznego leczenia objawów i powikłań somatycznych, czyli dotyczących ciała. Tym zajmuje się medycyna i lekarze specjaliści. Wiele osób ma obecnie utrudniony dostęp do diagnozy i leczenia. Trudno ocenić kiedy pomoc medyczna będzie taka, jakiej osoby z chorobami psychosomatycznymi oczekują. 

W leczeniu tych chorób zaleca się zmiany stylu życia. 

Pojawia się lista rzeczy zabronionych i druga lista rzeczy,  które trzeba robić. Wielu z moich klientów czuje się zagubionych między zakazami a nakazami. 

Oprócz list i zaleceń dostają również sporo leków.

 

Zazwyczaj same leki nie pomagają tak, jakbyśmy chcieli. 

Oprócz tego, że mają skutki uboczne, działają na objawy, a nie przyczyny choroby. 

 

Przyczyną zaburzenia funkcjonowania części ciała jest zaburzenie funkcjonowania unerwiającego je autonomicznego układu nerwowego, który jest przeciążony w jednych, a niedociążony w innych obszarach.  

 

Tu z pomocą w regulacji układu nerwowego przychodzi psychologia medyczna z wykorzystaniem terapii poliwagalnej.

Image by Zohre Nemati

JAK POMOŻE CI PSYCHOLOGIA MEDYCZNA I TERAPIA POLIWAGALNA?

Image by Jarek Ceborski

Nauczysz się jak działa twój autonomiczny układ nerwowy, jak go w naturalny, łagodny i świadomy sposób regulować bez leków.  

Dowiesz się czego potrzebuje każdy z elementów układu nerwowego po to, żeby mógł właściwie zadbać o dobre funkcjonowanie ciała.

 

Będziesz mogła/mógł skutecznie przywracać równowagę własnego nerwu błędnego, a kiedy nauczysz się jak wykorzystywać dla siebie zasady teorii  poliwagalnej, łatwiej Ci będzie radzić sobie ze wyzwaniami jakie przynosi życie.  

 

Poprawią się twoje relacje, przyjemniej będzie w kontaktach z ludźmi, bo łatwiej będziesz mogła/mógł zrozumieć siebie i innych. Pojawi się życzliwość i spokój, a to jest i będzie coraz bardziej w cenie.  

 

Psychologia medyczna na zasadach terapii poliwagalnej i dobre leczenie medyczne pozwalają na zmniejszenie objawów chorób psychosomatycznych, a często na ich wyleczenie.  

 

 Moi klienci mówią, że od kiedy wiedzą jak funkcjonuje ich własny układ nerwowy, jest im w życiu łatwiej i mniej się stresują, a nawet jeśli przychodzi stres, łatwiej sobie z nim radzą. 

Osoby, które przeszły szkolenie, zaprzyjaźniły się z własnym układem nerwowym, wiedzą czego on potrzebuje i potrafią sobie to zapewnić. 

To w 100% poprawia samopoczucie i dodaje energii

 

 

 

JAK WYGLĄDA TERAPIA POLIWAGALNA CHORÓB PSYCHOSOMATYCZNYCH?

 

Zawsze zaczynamy od rozmowy :) 

 

Poproszę Cię o to, żebyś opowiedział/a jak się czujesz teraz, zarówno psychicznie jak i fizycznie.  

 

Nauczę Cię podstaw i zasad teorii poliwagalnej, tak, żebyś mogła/mógł rozumieć własny układ nerwowy i świadomie wpływać na jego funkcjonowanie 

 

Razem poszukamy automatycznych reakcji odruchowych, które powodują przeciążenia lub niedociążenia w twoim autonomicznym układzie nerwowym. 

 

W czasie naszych spotkań jest przestrzeń i czas na to, żebyś mogła/mógł w spokoju uczyć się jak regulować pracę nerwu błędnego i układu współczulnego odpowiedzialnych za bycie spokojnym i umiejętność płynnego powracania do stanu ventralnego, czyli pewności i równowagi.  Zawsze jest miejsce na rozmowę o tym co jest Ci potrzebne.   

 

Czas pomiędzy sesjami służy próbowaniu nowych zachowań, ćwiczeniu i zaprzyjaźnianiu się z twoim układem nerwowym. Obserwując swoje świadome reakcje i samopoczucie, zaczniesz dostrzegać, że lepiej się czujesz, mniej rzeczy Cię denerwuje i masz więcej spokoju.

 

Wszyscy moi klienci mówią, że od kiedy znają teorię poliwagalną, mają lepsze relacje z ludźmi i to jest fantastyczna wiadomość :) 

Bo o to przecież chodzi żeby nam się dobrze i przyjaźnie z ludźmi żyło. To pomaga czuć się stabilnie w życiu prywatnym i w pracy.

Pozostając spokojnymi, znajdujemy rozwiązania, na które w stresie, lub poczuciu zagrożenia nie bylibyśmy w stanie wpaść

 

.  

Attractive entrepreneur businesswoman at